Rodzaje ulotek

Ulotki towarzyszą nam niemal wszędzie – otrzymujemy je na ulicy, w kinie i w centrum handlowym oraz wyjmujemy ze skrzynki pocztowej, gdy wracamy do domu. Niby wszystko o nich wiemy, jednak dopiero wtedy, gdy mamy zamówić druk ulotek, zaczynamy dostrzegać pomiędzy nimi różnice, na które nigdy wcześniej nie zwróciliśmy uwagi.

Ulotki składane w „cetkę” lub „zetkę”

Wystarczy złożyć zamówienie na druk ulotek, by poznać subtelną różnicę pomiędzy „cetką” a „zetką”.  Choć początkowo trudno nam będzie zrozumieć zasady operowania tymi określeniami, to jednak z czasem okaże się, że obydwie definicje w bardzo obrazowy sposób ukazują po prostu różne rodzaje składania ulotek. „Cetka” oznacza więc ulotkę złożoną na trzy części skierowane ku środkowi, której krawędzie widziane z góry tworzą literę „c”. W analogiczny sposób powstało określenie „zetka”, które z kolei definiuje ulotkę złożoną również na trzy części, ale w taki sposób, że tworzą one charakterystyczną harmonijkę. Jeżeli spojrzymy na jej brzegi z góry, zobaczymy zarys ostatniej litery alfabetu. Jaki jeszcze sposób zginania ulotek możemy zamówić w drukarni? Do wyboru mamy składanie na pół – symetryczne lub niesymetryczne. Pierwszy rodzaj dotyczy złożenia ulotki na dwie części w taki sposób, by linia podziału przebiegała dokładnie pośrodku, drugi natomiast zakłada powstanie większej i mniejszej powierzchni stron kartki. A co, jeżeli nie możemy się zdecydować, który rodzaj zginania ulotek wybrać? W tej sytuacji najlepiej zamówić opcję standardową, a więc jednostronnie lub dwustronnie zadrukowaną kartkę pozbawioną jakichkolwiek zagięć. Ta forma ulotek cieszy się zresztą największą popularnością i sprawia najmniej problemów przy tworzeniu projektu graficznego, ponieważ jego przygotowanie nie wiąże się z ryzykiem niewłaściwego wymierzenia proporcji poszczególnych części uzyskanych w wyniku zaginania.

Różne formaty ulotek

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie ulotki wydają się wyglądać podobnie, to jednak w rzeczywistości różnią się one od siebie także formatami. Możemy więc wybrać druk ulotek w rozmiarze A6, który wynosi 105 x 148 mm, nieco większym A5 (148 x 210 mm) oraz średniej wielkości formatach A4 (210 x  297 mm) i A3 (297 x 420 mm). Jeżeli natomiast zależy nam na niestandardowej wielkości, zainwestujmy w duże ulotki w rozmiarze DL (99 x 210 mm). Niezależnie od formatu, materiały zawsze występują zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej.

Zanim zamówimy druk ulotek możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielu wyborów będziemy musieli dokonać, by uzyskać zadowalający efekt. Tego typu dylematy będą nam jednak towarzyszyły tylko podczas pierwszego zamówienia, a przy każdym kolejnym wybranie optymalnego formatu, orientacji oraz sposobu złożenia ulotki zajmie już nie więcej niż kilka sekund.