Jakie są korzyści rekuperacji?

W każdym pomieszczeniu konieczna jest odpowiednia wentylacja. W nowych, bardzo szczelnych budynkach brak przepływu powietrza na odpowiednim poziomie prowadzi do wystąpienia wilgoci. Specjaliści polecają system wentylacji mechanicznej oparty na rekuperatorach. Szczególnie polecają rekuperatory Aeris, które zapewniają sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę.

Jak działa rekuperator? Zalety rekuperatorów Aeris

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, nazywana rekuperacją, wymusza proces wymiany powietrza w pomieszczeniach. Proces nawiewania z zewnątrz i wywiewania powietrza na zewnątrz budynku przebiega równocześnie, w sposób kontrolowany. Technologia jest tak opracowana, by znaczna część energii była odzyskiwana. Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator, wewnątrz którego jest wymiennik o specjalnej konstrukcji, która odpowiada za wywiewanie przez ściany specjalnych płyt powietrza przekazującego energię cieplną. Ciepłe powietrze nagrzewa płyty wymiennika, a następnie powietrze nawiewane ogrzewa się od nich. Powietrze nawiewane trafia do pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy, a wywiewane jest przede wszystkim z kuchni, łazienek i pomieszczeń pomocniczych. W rekuperatorach Aeris, dla uzyskania najlepszych parametrów odzysku ciepła i wymiany powietrza, w odpowiednich miejscach zainstalowano punkty nawiewne i wywiewne. Efektywność tego procesu zależy od tego, z jakich materiałów są wykonane wymienniki, jaka jest ich łączna powierzchnia oraz jaki jest układ wymiennika, który wpływa na czas, w jakim powietrze wewnątrz przepływa obok siebie.

Dlaczego warto zainstalować rekuperator?

W domach, w których zastosowano system wentylacji mechanicznej, koszty ogrzewania budynku zmniejszają się nawet o 70%, co wynika z ograniczenia strat ciepła. Warunkiem tych oszczędności jest prawidłowe wykonanie instalacji, a także sprawnie działająca centrala z rekuperatorem. Ponadto, rekuperacja odpowiada za stały i kontrolowany proces dostarczania powietrza i eliminowanie negatywnych czynników (np. wilgoć, pleśń, dym itd.). Dzięki temu pozytywnie wpływa na komfort alergików, izoluje od insektów, a nie generuje przeciągów i hałasu. Zaletą stosowania rekuperatora jest także możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dzięki czemu można uzyskać dodatkowe chłodzenie latem i większą sprawność rekuperatora zimą.

Nowoczesna technologia w rekuperatorach Aeris

Rekuperatory Aeris są najbardziej zaawansowanymi technologicznie centralami najnowszej generacji dostępnymi na rynku polskim. Urządzenia są szczególnie polecane do montażu w domach jednorodzinnych o niskim zużyciu energii oraz w domach energooszczędnych. Rekuperatorami AERIS można zarządzać z poziomu komputera, tabletu, smartfona oraz podłączyć je do domu inteligentnego.

Rekuperatory Aeris zapewniają komfort dzięki stałej wymianie powietrza, a użytkownicy takiego systemu chwalą także efekt chłodzenia latem. Jeżeli budujemy nowy dom, zainteresujmy się tym systemem wentylacji.